Magda: Jak jsem viděla Bambiriádu

201406101231_Magda-Bambiriada-2014-IMG_2089

„Naše“ polská dobrovolnice Magda, která působí v České radě dětí a mládeže v rámci Evropské dobrovolnické služby (EVS) již téměř třičtvrtě roku, se snaží aktivně účastnit veškerého dění.

Samozřejmě se při tom všem učí česky, a docela jí to jde, jak můžete (s trochou shovívavosti) posoudit v následujících řádcích. (-red-)

Magda (EVS) na Bambiriádě 2014 v Praze (foto Marek Krajči)22. – 25. května v České Republice proběhla akce, která se jmenuje Bambiriáda. V rámci ní měla jsem možnost zorganizovat svůj Miniprojekt a taky projet se do Českého Těšína a Třince na návštěvu – podívat se, jak tam vypadala Bambiriáda.

Magda (EVS) na Bambiriádě 2014 v Praze (foto Marek Krajči)Já a moje kamarádka ze Španělska, která je taky na programě EVS, jsme promyslely, že můžeme udělat miniprojekt spolu. A že se blížila Bambiriáda, tak jsme měly nápad, že můžeme udělat něco na ní a pro děti. Nápad složil se s vytvořením knížky s typickými pověstmi polskými a španělskými a k tomu tematické omalovánky. Rozhodly jsme se, že bude to cena za účast na soutěžích a v hrách, které jsme taky měly připravené – polské a španělské. Děti mohly se zapojit k našim hrám během čtvrtku a v sobotu u stanu ČRDM.

Magda (EVS) na Bambiriádě 2014 v Praze (foto Marek Krajči)22. 5. 2014 v 11 hodin na Kulaťáku proběhlo zahájení Bambiriády, svoji řeč dali mimo jiné představitelé Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva obrany, Generálního štábu AČR a další významné osobnosti, které Bambiriádu každoročně podporují.

Pak v 13 hodin já a kamarádka jsme odstartovaly se svým Miniprojektem. A děti velmi ochotně účastnili se v soutěžěch. Holky skákaly na gumu a kluky hráli s míčem a footbalek, děti soutěžily se ve stavění co nejvyžší věže z kostek a co nejrychlejší oblékání triček. V sobotu náš miniprojekt probíhal dál.

Mezitím v pátek spolu se svým vícepředsedou Ondrou jeli jsme do Českého Těšína a Třince, abychom uviděli, jak ta akce tam probíhá. V Českým Těšíně jiná moje kamarádka taky se účastnila v Bambiriádě. Setkala jsem se tam s ní. Její organizace nabídla dětím skládání puzzle a malování. Odpoledne byly tam koncerty.

V Třineci bylo méně stánků s aktivitami pro děti a akce se končila dřív, ale byla tam možnost jít na seminář o Erasmu+ a taky dozvědět se o programech pro mládež ze Slezska. My jsme tam taky šli.

Bambiriáda – to je zajímavá akce, kde děti ne jenom můžou strávit svůj čas na hrách, ale taky dozvědět se o organizacích, které fungujou a nabízejí jim jiné aktivity a místo, kde stráví svůj volný čas.