Bambiriáda 2014 byla „standardní“ – k radosti spousty dětí

IMG_2661

(PRAHA 25. května) – Bambiriáda 2014, uspořádaná Českou radou dětí a mládeže, se v neděli 25. května odpoledne stala již minulostí. Splnila účel, jemuž stovky dobrovolníků v 15 městech naší republiky obětovaly svůj volný čas, zkušenosti i notnou dávku energie. Ačkoliv letošní Bambiriáda nebyla výjimečná návštěvností ani programovým repertoárem, přesto pobavila, potěšila a zaujala spoustu dětí a jejich rodičů, aniž za to museli platit vstupné. Čímž ovšem tak trochu výjimečná přece jenom byla – v porovnání s jinými akcemi zaměřenými na tutéž cílovou skupinu.

„V podstatě se výrazně nelišila ani zájmem veřejnosti, ani rozmary počasí,“ potvrdila projektová manažerka Bambiriády Blanka Lišková. Upřesnila, že pořadatelé během čtyřdenní akce přivítali desetitisíce dětí, které vždy tvoří nadpoloviční většinu návštěvníků. „Stále se těšíme velké popularitě mezi dětmi i jejich dospělým doprovodem,“ dodala s úsměvem Blanka Lišková.

Bambiriádu přitom označila za skutečně ojedinělý veletrh volnočasových příležitostí, díky němuž mohou rodiče se svými ratolestmi ochutnat desítky nejrůznějších nabídek soustředěných víceméně na jedno místo. „Každý rodič by měl děti k trávení mimoškolní činnosti správně směrovat,“ je přesvědčena Blanka Lišková, „protože správně zvolená aktivita dotváří osobnost dítěte, buduje jeho smysl pro týmovou spolupráci i vzájemnou komunikaci v kolektivu.“

Bambiríáda zaznamenala i návštěvu ze zahraničí. Projevili o ni totiž zájem zástupci střešního mládežnického uskupení z německého Saska. Prohlédli si areál na dejvickém Vítězném náměstí, obešli si prezentační stanoviště jednotlivých spolků, získali kontakty na české organizace využitelné pro budoucí spolupráci a zevrubně se seznámili s organizačními a dalšími nároky na uspořádání takto rozsáhlé akce. O Bambiriádě hovořili se skutečným respektem, konstatoval zahraniční sekretář ČRDM Marek Krajči, který je stanovým městečkem na „Kulaťáku“ provázel.

Letošní ročník známé akce – v pořadí již šestnáctý – se konal pod mottem „Už nás znáte? Jsme zde (znovu) 25 let“. V duchu druhé části tohoto hesla umožnili organizátoři Bambiriády malým návštěvníkům a návštěvnicím vyzkoušet si geocachingovou hru z nového projektu „Sametky“. Šlo o pátrání po pěti ukrytých (veřejnosti zatím prakticky neznámých) příbězích z období Sametové revoluce, respektive éry nesvobody, která ji předcházela. Projekt Sametky (SAMETové vzpomínKY) má být spuštěn v červnu.
Prvou část hesla pak naplnily vrchovatou měrou dětské a mládežnické spolky, které na Bambirádě 2014 představovaly zájemcům „živé“ ukázky ze své celoroční, pravidelné činnosti. Namátkou to byli debrujáři, tomíci, skauti, woodcrafteři, pionýři, pathfindeři, mladí chovatelé a dále dobrovolníci z organizací, jako je AFS Mezikulturní programy, Royal Rangers, Klub Domino / Dětská tisková agentura, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a jiné. S jejich pomocí si děti zkoušely rozličné soutěže, kvízy, hlavolamy a hry, lukostřelbu, kanoistiku, hod na cíl, zdolávání lanové překážky, střílení z praku a foukačky, a někde si dokonce mohly i vyjet na koni…

Bambiriádu 2014 bylo možné navštívit v některém z těchto měst: Blansko, České Budějovice, Český Těšín, Chrudim, Ivančice, Krnov, Kyjov, Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Šumperk, Třinec a Zlín.
Více na www.bambiriáda.cz